Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kangal Köpekleri Görücüye Çıktı
Kangal Köpekleri Görücüye Çıktı
Sivas'ın Kangal ilçesinde "11. Uluslararası Kangal Festivali" kapsamında çoban köpeği Kangallar yarıştı.
19 Temmuz 2009, 00:04

Sivas'ın Kangal ilçesinde "11. Uluslararası Kangal Festivali" kapsamında çoban köpeği Kangallar yarıştı.

Sürü ve bekçi koruma köpeği ana kategorilerinde jüri önünden geçen köpekler arasında Sivasspor Teknik Direktörü Bülent Uygun'un "Baron" isimli köpeği de bulunuyor.

Kangal köpeklerinin ana vatanı Sivas'ın Kangal ilçesinde geleneksel hale getirilen "Uluslararası Kangal Festivali" ilçeye bağlı Çetinkaya beldesinde yapılan Ray Şenlikleri ile başladı.

Bu sene 11.'si düzenlenen festivalde Kangal Araştırma ve Uygulama Dökümentasyon Merkezi'nde Kangal Çoban Köpeği yarışmalarına yer verildi.

Kangal'ın yanı sıra Sivas'tan ve başka il ve ilçelerden getirilen toplam 143 Kangal Köpeği, yaşlarına göre "Kangal sürü köpeği" ve "Kangal bekçi koruma köpeği" kategorilerinde en iyi seçilebilmek için jüri önünden geçiriliyor.

Kangal köpekleri, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Konya Selçuk Üniversitesi ve Elazığ Fırat Üniversitesi'nden veteriner hekimlerin yer aldığı jüri tarafından kategorilerine göre değerlendirmeye tabi tutuluyor.

Yarışmaya, Sivasspor Teknik Direktörü Bülent Uygun'un "Baron" isimli Kangal Köpeği de bekçi koruma köpeği kategorisinde dalında katıldı.

Yarışmalar, Kangal Kaymakamı İsmail Altan Demirayak, Belediye Başkanı Mehmet Öztürk ve çok sayıda yabancı ve yerli davetli tarafından izlendi.

Kangal köpeği sevenler de yarışma alanına akın etti. Özellikle yavru Kangallar vatandaşların ilgi odağı oldu. Yarışmanın yapıldığı alana, köpeklerin güneşten etkilenmemeleri için çadır branda kuruldu.

Kategoriler halinde yapılan yarışmalarda dereceye giren köpeklerin sahiplerine çeşitli ödüller verilirken yarışmaya katılan Bülent Uygun’un köpeği Baron’un derece alamadığı öğrenildi.

Ödül töreni sonunda bazı kangal köpeği sahiplerinin jüri üyelerine itiraz ettiği gözlendi.

(tv58)
Bu haber 2672 defa okunmuştur.
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Diğer Haberler

Yerel Seçim 2014


Sivas merkez ve ilçe başkan aday adaylarına ait haber ve bilgilere ulaşmak, ilgili aday hakkında düşüncelerinizi yazmak için Tıklayınız.

REFERANDUM SONUÇLARI

EN YENİ VİDEOLAR

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

KATEGORİLER